İŞ BANKASI'NDAN TURİZMDEKİ GELİŞMELER


Türkiye İş Bankası, Türk turizmindeki güncel gelişmeleri inceledi.


İş Bankası İktisadi Araştırmalar Bölümü'nün hazırladığı Sektörlerdeki Güncel Gelişmeler 2018-6 başlıklı raporda turizm sektöründeki güncel gelişmelere yer verildi
Raporda sektördeki güncel gelişmeler şöyle sıralandı:

• Rusya'da son dönemde iflas ettiğini açıklayan tur şirketi sayısının artış kaydetmesi nedeniyle firmaların tur paketlerini iptal ettiklerini açıklamaları, tur operatörlerine yönelik güvenin sarsılacağı ve sıkıntının başka operatörlere de sıçrayabileceği değerlendirmeleriyle sektörde endişe yarattı. Rusya, 2018 yılının ilk beş ayında %12,1 payla Türkiye'ye en çok yabancı turist gönderen ülke konumunda yer alıyor.

• Türkiye'yi ziyaret eden yabancı turistlerin sayısının ocak-mayıs döneminde yıllık bazda %30,8 oranında artış kaydetmesine rağmen oda fiyatlarında beklenen artışın kaydedilememesi ve otel maliyetlerindeki artışın tüketici enflasyonunun üzerindeki seyrini sürdürmesi, firmaların finansallarını olumsuz yönde etkiliyor. Ocak 2017'den bu yana yükselen yıllık oda doluluk oranlarının mayıs ayında 1,7 puan gerileyerek %59,6'ya düşmesi ise Avrupalı turistlerin sayısındaki artışın sınırlı kalması, İran'da döviz kurlarındaki artış nedeniyle Türkiye'ye gelen turistlerin sayısındaki düşüş ve Rusya'da meydana gelen tur operatörleri kaynaklı sıkıntıyla ilişkilendiriliyor.

• Ticaret Bakanlığı'nca yayınlanan verilere göre turizm sektöründe ocak-mayıs döneminde 106'sı komple yeniyatırım olan 138 tesis için 2 milyar TL'lik sabit yatırım yapılması ve 5.239 kişilik istihdam yaratılması planlanıyor. 128'i yerli yatırımcılarca gerçekleştirilecek söz konusu yatırımların Antalya (23) ve İstanbul'da (21) yoğunlaştığıkaydediliyor. Öte yandan, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin açıklamasına göre mevcut durumda 507 olan uluslararası otel zincirlerine ait otellerin sayısının yıl sonuna kadar 627'ye yükseleceği, yabancı yatırımcıların da Türkiye'ye yoğun ilgi gösterdiği ifade ediliyor. Konaklama alanında hali hazırda faaliyet gösteren yabancı yatırımcılar
arasında 54 otel ile Hilton, 36 otel ile Accor ve 20 otel ile Wyndham Grubu öne çıkıyor.

• Resmi Gazete'de 30 haziranda yayımlanan yönetmeliğe göre, konaklama tesislerinin odalarının %20'sini üçüncü kişilere kat irtifakı/mülkiyetiyle satabilmesine olanak sağlandı. Tahsisli arazilerde bulunan otellerin ise odalarını 49 yıllığına devre mülk şeklinde kiralayabileceği belirtildi. Temmuz ayında yayımlanan diğer bir düzenlemeye göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan belgeli konaklama tesislerinin, derneklerin, vakıfların ve seyahat acentelerinin yurtdışı turizm fuarlarına katılım, turizm tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine ilişkin belirli bir tutara kadar olan harcamalarının % 50'sinin karşılanması kararlaştırıldı. Desteğin geçerli olduğu limitlerin daha önceki düzenlemeye göre yükseltilmesi ve destekten faydalanacak firmanın sahip olması gereken döviz geliri şartına ilişkin tutarın düşürülmesi, sektöre yönelik desteğin artırıldığı değerlendirmesiyle sektör yetkililerince olumlu karşılandı.